Porod císařským řezem

Císařský řez, latinsky section caesarea, je porodnická operace, během které je novorozenec vyjmut z dutiny děložní pomocí chirurgického zákroku. Císařský řez se prováděl už v dávném starověku. Tento název se pojí se starým Římem, kdy se takto narozeným dětem říkalo caesones nebo caesares od slova caedo - řezat, rozřezávat.

Historie císařského řezu

V mnoha literaturách se píše, že císařský řez se používá podle Julius Caesar, který byl touto metodou porozen. Dle porodnické literatury tomu tak nebylo. V roce 1500 byl proveden první zákrok na živé ženě v Evropě. Historie moderního císařského řezu se datuje od roku 1876.

Operace se provádí:

 1. plánovaně (když je důvod předem znám) nebo akutně (při náhle vzniklých komplikacích - ohrožení matky nebo dítěte)
 2. v celkové anestezii nebo ve svodné anestezii (spinální nebo epidurální)

Důvody císařského řezu

 • poloha plodu koncem pánevním
 • nepoměr hlavičky a pánve matky
 • překážky v porodních cestách
 • nedostatečné okysličení plodu
 • příčná poloha plodu
 • vcestná placenta
 • onemocnění matky - astma bronchiale, srdeční vady, preeklampsie
 • výhřez pupečníku
 • vícečetné těhotenství
 • předčasné vylučování placenty
 • infekce porodních cest
 • ohrožení života matky nebo dítěte

Druhy císařského řezu

 1. sectio caesarea supracervicalis transperitonealis je dnes nejpoužívanější, kdy se operatér dostává přes pobřišnici do hrdla dělohy - řez je vodorovný
 2. sectio caesarea supracervicalis extraperitonealis se používá při infekci dutiny děložní
 3. sectio caesarea cervicocorporalis používá se při nedonošeném plodu
 4. sectio caesarea corporalis classica kdy se děloha protíná podélně ve střední čáře - dnes se však nepoužívá, docházelo k častým poraněním dělohy

Výhody a nevýhody císařského řezu

Velkou výhodou císařského řezu je, že žena nemá změny na pochvě jako při normálním porodu, kdy se porodní cesty roztahují a většinou nastane "potrhání" a následuje šití.

Po císařském řezu zůstává pochva pružná. Po šestinedělí, při pohlavním styku může však žena pociťovat nepříjemné pocity z důvodu hojení dělohy.

Nevýhodou je samozřejmě operační zákrok, pooperační bolesti, první dny omezená aktivita při péči o dítě, možné hnisání pooperační jizvy a vznik komplikací. Ženy si dělají starosti kvůli jizvě, ale ta po čase zbledne a v plavkách si ji ani nikdo nevšimne, pokud vše proběhlo bez komplikací.

82731864.jpg

 

Propuštění z porodnice po císařském řezu

Pokud je maminka i miminko po zdravotní stránce v pořádku opouštějí gynekologicko-porodnické oddělení většinou 5. den po porodu. V šestinedělí se musí žena šetřit, starat se o pooperační jizvu. Váš gynekolog vám samozřejmě vysvětlí veškerou péči a následnou rekonvalescenci.

Zažila jste císařský řez? Jaké jste měla pocity před a po zákroku?

Porod císařským řezem patří do témat
 • Porod Jana 02.01.2012 09:55:28

  Dobrý den,před 6,5 lety jsem poprvé rodila,čekala jsem dvojčata,takže můj první porod byl císařem.Musím zcela upřímně říct,že doba poporodní byla nejhorší co jsem v životě prožila a myslela jsem že to ani nemůžu přežít!!! Samotný porod byl dobrý a bez komplikací,ale druhý den,kdy jsem měla začít chodit,byl horor!Nepříjemné sestry,ačkoliv jsem omdlívala,mě tahaly z postele,jednu ruku jsem měla ochrnutou po epidurálu,takže s jednou se špatně cokoliv dělá.V tu dobu můj manžel měl časově nenáročnou práci,takže mě chodil každé ráno do nemocnice zvedat z postele,protože sestry toho nebyly schopné-ani já ne,absolutně jsem neměla žádnou sílu,a přes tu ukrutnou bolest co jsem cítila v břiše,to zkrátka nešlo a celé dny v nemocnici mi pomáhala s dětičkama moje mamka,já neunesla ani hrnek,natož děti.Nějaký prášek na bolest,nebo cokoliv jiného aby mi bylo líp,mi v neratovické nemocnici nedaly.Po propuštění z nemocnice jsem ještě skoro dva měsíce spala v křesle v sedě,protože stále přes ty hrozné bolesti jsem se nemohla ani hýbat a lehnout vůbec ne.Ještě dva roky po porodu mi stále hnisala jizva,kterou jsem si musela čistit peroxidem.Mým holkám už je 6,5roku,na ten děsný porod se pomalu zapomíná když vidím jaké mám děti,ale teď jsem podruhé těhotná a mám hrozný strach,že můj druhý porod bude muset být zase císařem.Stále se někoho ptám,jestli je nutností aby byl druhý porod císařským řezem,když ten první tak byl a každý řekne jen -- TĚŽKO ŘÍCT--- Raději bych si přála rodit normálně,maminku pomocnici už nemám a manžel je víc v práci než doma,k tomu další dvě děti.....Pokud někdo máte zkušenosti s druhým porodem a byl normálně a první císařem,pište prosím,ráda se dozvím cokoliv!!! děkuji

  • Re: Porod eva 26.03.2012 11:05:02

   Dobrý den,mám za sebou dva porody císařem a vše proběhlo dobře.Tet čekáme třetí a porod je plánován opět císařem.Asi se každé tělo popere samo podle svého,ale podle mě se nemusíte vubec ničeho bát.Mám spoustu známích ,které rodili normálně a druhé dítě císařem a každá má uplně jiný názor.Tak držím palce.

   • Re: Re: Porod Aneta 29.04.2015 12:45:23

    Dobrý den, zaujal mě Váš příspěvěk, že máte 3 děti císařem. JAk se na třetí těhotenství tvářil doktor? Mne třetí těhotentsví vůbec nedoporučil. děkuji

  • Re: Porod Hana 11.03.2012 21:14:09

   Ahoj Jani, já jsem měla první porod císařským řezem, kvůli špatné poloze miminka (nožičky v porodních cestách) a měla jsem málo plodové vody. Druhý porod po 2,5 letech od první dcerky jsem měla normální, nikdo se mnou neřešil, zda císař nebo normální porod (přitom jsem do té doby neznala nikoho, kdo by po císaři rodil normálně, každého brali znovu na císaře). Já jsem se císaři chtěla trochu vyhnout, protože jsme plánovali v budoucnu i třetí přírůstek. Porod byl nakonec bez větších komplikací, jizva v pohodě (neměla jsem s ní ani dřív problémy). Teď mě čeká za chvíli třetí porod. Když srovnám císař, tak je pravda, že břicho bolelo, asi jako po operačním zákroku. Normální porod mě odrovnal na delší dobu. Asi jsem si měla dát epidural, měla jsem silné bolesti přes 8 hodin, všechny bolesti přes 15 hodin. Ke konci jsem už skoro nevnímala, jediné štěstí, že se mnou cvičila porodní asistentka, kterou jsem měla vlastní zaplacenou u porodu. Po porodu jsem byla hodně šitá, nízký tlak, nedovolili mě ani mít malou dva dny u sebe. Celkově jsem se hodně zhoršila. Teď mám z třetího porodu strach, i když doufám, že to bude rychlejší a asi budu epidural hned požadovat od začátku, než se nechat odrovnat.

  • Re: Porod jana 03.01.2012 08:48:30

   Před 12 lety jsem rodila přirozenou cestou 14hodin.Byl to pro mne otřesný zážitek. Týden ukrutných bolestí,nemohla jsem vtát z postele,prostě hrůza. Teď jsem opět těhotná a vím,že chci určitě na císaře. nemůže to být určitě horší než to co jsem zažila.

  • Re: Porod jitka 02.01.2012 21:28:48

   Souhlasim s Janou nechteny cisar pokud mate velke brisko, je muceni. Vim o cem mluvim, normalni porod po cisari byt pry muze. Drzim Jane pesticky at to zvladne. Tu bolest co prozivala a i ja nepreji nikomu, kdo nevi nemuze zde soudit.

 • císařský řez Zdeňka 09.11.2009 18:58:08

  já zažila císařský řez a hned při prvním miminku . Měla jsem to planovené jelikož miminko bilo pánví dolu a za druhé ubívala plodová voda. Takže jsewm vlastně musela jít na zákrok v 36týdnu těhotenství . Nechala jsem jsi dát při zákroku poloviční uspání – to znamená od prsou až po konečky nohou jsem nic necítila ale bila jsem plně při vědomí – dostala jsem tedy injekce do zad. Pak už jen čistý řez a najednou ten zvláštní pocit když mi tahaly dceru ven , jako kdyby mi duply na plíce – nemohla jsem dýchat v tu chvíly a až když jí vytáhly bilo vše v normálu . Dokonce jsem se povídala při zákroku i s doktorem . Převezli mě na pooperační kde jsem ležela prvních 24hod. na pozorování a tam jse o mě velmi dobře staraly . Dceru mi přinesly hned 3hod po porodu kvuli sacímu efektu . Pak mě tedy přestěhovaly na šestinedělky kde jsem jse musela posltavit na nohy . To mi musela pomoct sestřička , jelikož v takovích bolestech sám člověk nemůže . Dopajdala jsem jse do sprchy a bylo mi pak i lépe . Učila jsem jse chodit jako batole . Jinak krásný zážitek , který bych jsi klidně zopakovala pro tak krásné miminko jako jsem měla teď

  • Re: císařský řez jana 14.08.2014 06:54:35

   Když už chcete někam psát, naučte se proboha pravopis!

  • Re: císařský řez xxx 09.11.2009 20:28:55

   Doporučuju naučit se Y a I mámo !!!!!

   • Re: Re: císařský řez Veronika 25.10.2011 01:33:40

    Nedokazu pochopit jak nekdo muze komentovat psani jinych lidi.Uvedomte si ze nekdo muze mit i poruchu v psani.Nechci nikoho urazit ale jste uboha / y

    • Re: Re: Re: císařský řez David 13.01.2012 11:52:29

     taky nechapu jak jsou lidi tak tupy ze museji opravovat chyby clovek tady sdeluje spoje zazitky a jeste aby se dival na hrubky

     • Re: Re: Re: Re: císařský řez Lucie 13.11.2013 17:13:36

      Takový věci by člověk měl ovládat samozřejmě... Ale chápu, když někdo neovládá základy gramatiky své mateřštiny, není to jeho chyba, ale nějaká dysfunkce... jak jinak :)

   • Re: Re: císařský řez Lucie 13.11.2013 17:11:35

    nejen Y a I, ale také jsi/si, se/jse.. Co je jse??? žádný takový slovo neznám!!

   • Re: Re: císařský řez marčána 01.09.2012 11:54:27

    myslím že je hodnotnější text než se druhýmu hrabat v gramatice.kdyby jsi raději sama něco napsala...

 • Překvapení Eva 06.01.2014 20:32:29

  Za měsíc tomu bude 30 let, co jsem císařským řezem přivedla na svět své dvě dcery. Jejich narození bylo pro všechny překvapením, doufali jsme, že alespoň jedno z dětí bude chlapec. Doma jsme již jednu dceru měli. Během narkózy jsem jen v dáli slyšela oper.lékaře, že první dítě je dcera, pak již nic. Druhé dítě pro mne bylo až do probuzení tajemstvím. Dnes jsem ráda, že je mám. Na oplátku mi porodili již 4 vnuky, zatím jednu vnučku a další je na cestě. Mám je všechny moc ráda.

 • císařský řez Klára 01.03.2013 21:10:34

  před 2 roky jsem rodilacísař.řezem.Přenášelajsem asi 7dní,a malý mělmálo kyslíku a zakalenouvodu. Když mi vyvolávaliporod(tabletkou) do hodinyjsem dostala silné bolesti,apak to začlo!Asi co 1minutustahy jak prase!po 4hodináchutrpení(naštěstí)4hodiných,když už sem fakt myslela,že to nedám:-( okamžitýcísařský řez. Já osobnějsem byla moc ráda. Když semse probudila, nic měnebolelo,akorát , když semmusela druhý den vstát takto šťípe, pálí atd.. mocsem se nemohla smát..bylo todost citilivé, chodila jsemjako stará babička..ale všeseto dalo překousnout..nichrozného to nebylo.. po14dnech(asi) jsem byla vpohodě:-) dnes je to dvaroky.. a jizvu necítím:-)takže za mě úplně pohoda..Jde hlavně o to, neriskovatzdraví dítěte.. a at jedítě, i maminka vpořádku...pokud to prostěnejde normálně, tak to jdecísařem.. v dnešní dobězaplať pánbůh.. nevím, jakbysme to dělali v 14století.. asi umřeli:-(přeji vše nejlepší:-)

  • Re: císařský řez katka 03.09.2013 14:46:17

   ahoj, já rodila taky císařem, bolesti jsem těžce zvládala, byla po 20hod pořád zavřena a vyškemrala jsem si ho. Ted mám pocit, že jsem totálně selhala, cítím se strašně. Mám strach rodit normálně i císařem, oboje má pro a proti. Začala jsem navštěvovat psychologa. Našla jsem také velice zajímavé stránky o tom, že porod vlastně přirozeně vůbec nebolí a mnoho žen zažilo bezbolestný porod - zkuste o tom taky něco pohledat, budete překvapeny, kolik žen zažila v poho, bezbolestný porod, pokud dokázaly správně relaxovat. Zkuste třeba i navštívit psychologa. Já se taky přikláním k císaři, ty bolesti byly šílený! ale tohle mě dost inspirovalo, proto chodím na sezení k psychologovi, který mě učí se uvolnit...tak uvidím, třeba zažiju taky porod bez bolesti, nebo je to utopie?

 • Dita 15.11.2012 15:26:52

  Už v příspěvcích je vidět, že to má každá žena jinak. Já měla pohodové těhotenství a porodu jsem se vůbec nebála. Po 7-ti hodinách kontrakcí po 3 min. jsem žádala o císaře. Už jsem nemohla, nespala jsem dva dny, měla jsem v sobě prášek na spaní a injekci na spaní, ať to ještě zaspím (ale ono to nešlo). A pak po 19-ti hodinách, kdy mi skákali na břicho a doktor tahal zevnitř, řekli, že mám úzkou pánev a hlavička se nedostne, takže na císaře. A to jako dřív nepoznali? Mě to v tu chvíli přišlo jako že si dělají srandu, po takové době to snad už zvládnu,ne? Ale císař - to byla úleva. Sice jsem cítila jak mě řežou, tak mi pak dali celkovou narkózu, ale nepřišlo mi, že by bolest břicha po císaři byla nějaká hrůza. Druhý den jsem sama vstala z postele a normálně jsem chodila. Jizva mě sice svědí stále, ale co se dá dělat. Teď jsou to dva roky, plánujeme další dítě a určitě chci císaře, protože se bojím, že by to zase nešlo. Takže pokud mi ho neudělají u nás v nemocnici, půjdu jinde.

  • Re: týna 30.04.2013 00:19:25

   Ditto tak já to měla uplně stejně,kontrakce bolesti a když přišlo konečně na tlačení, tak jsem byla štastná.. No a pak jedeme na sekci,nkdo mi nic neřekl co se deje a nakonec ve zprávě jsme se sama dočetla, že mu hrozilo uchušení. Taky jsme si říkala, jako proč to nevedeli. Proč mi neudělali UZ, když jsme přijela z kontrakceme, já mám 50 kilo a v sobě jsem měla prcka 4100g.Buben jako blázen...( pro zajímavost kamarádka která měla 90kg měla tam taky 4100g holčičku,tak chvilku jí nechalapak se vystřídala směna a ta řekla máte velký břřicho jdete císařem, to nevim co já měla za břicho teda- ale to jen pro zajímavost)
   No tak to vám závidím žádnou bolest, na JIP jsem to nevnimala, když jsme tam jenom ležela, ale když m převezli na pokoj a já se nemohla ani otočit, vztát v postele nemluvím o tom cození, to utrpení, ale cca. 1-2 a už jsem chodila dobře, malej mi hrozně dodal síly.... To vstávání mi dělalo pořád teda problémy cca. týden.. To ale z porodnice jsme přijelanachcípaná, ak kašel a to senedalo na tu jizvu!! Auuuuuuuuuuu... kdybych se mohla rozhodnout jdu určo spontálnímporodem, je to asi lepší zážitek, a nezapomenutelný já mužu tak vzpomínat jak jsme ležela na JIP a čekala jestli mi přivezou ukázat malýho...

 • porod laďka 05.04.2013 01:45:11

  Rodila jsem celkem 6krát,1975,1979,1982,1987,1993,a 1997 pokaždé spontáně.Vroce u syna mě hrozil takycísařský porod,naštěstíse ale nestalo,porodila jsemnormálně i když potrhaná asešívaná.12.5.čeká mojedcera dítě nar.1993 bude tokluk,jsem zvědavá namimčo,věřím,že tozvládne bezkomplikací,držím jipěsti.Můj syn nar.1979 takébude mít kluka termín poroduje na 21.4. věřím,že ijeho žena bravůrně všezvládne , jsou obě holkynebojácné..

 • Klára 11.02.2013 00:34:53

  Dobrý den,
  ze všech článků mám hrůzu z porodu. Chci se vás proto zeptat jestli se na některé klinice dá zařídit za to že mi udělají císaře i v případě že bych byla já i dítě zdravá. Ráda si za to připlatím nebo cokoliv. Sice dítě teprve plánujeme ale já mám z toho panickou hrůzu a zdají s emi noční můry. Myslím že mi to nikdo nerozmluví at bude tvrdit cokoliv. Normální cestou rodit nechci tak mi poradte jestli se dá někde si zaplatit za císaře. Předem všem děkuji a doufám že tím nikoho neurazím, nejspíš vám to bude připadat sobecké.

  • Re: Zuzka 23.03.2013 14:04:14

   Kláro vůbec to není sobecké. Tomu prckovi je jedno, jak se dostane na svět. To vy budete asi o něco více trpět. Ale přesně vím, o čem mluvíte. Já to říkala už od puberty, že až budu mít dítě, tak chci rodit císařem, protože mám z porodu strach a vím, že jsem hysterka bude mě to šíleně bolet. No nakonec se mi před 2,5 rokem tento sen splnil a teď jsem podruhé těhotná a jsem tedy hooooodně na vážkách, zda si přát rodit normálně nebo císařem. Po tom císaři mi bylo naprosto šíleně, připadal jsem si neschopná, protože vstát z postele byl několik dní problém a o dceru jsem se byla komplet postarat schopná až čtvrtý den po porodu. Do té doby mi ji nosili jen na kojení. A vlastně ještě několik měsíců jsem s jizvou měla problémy. Bydlíme ve čtvrtém patře bez výtahu a kdykoliv jsem šla ven nebo domu po schodech, tak mě jizva pálila jako čert. Delší procházka byla taky problém. Ve finále jsem říkala, že už nikdy žádné dítě nechci, protože normálního porodu se bojím a císaře už se bojím o to víc, že jsem to zažila. Zažila jsem i kontrakce a nakonec jsme skončili na akutním císaři kvůli špatným ozvám miminka. Takže můžu porovnat jen ty bolesti zhruba v polovině porodu a potom po císaři. NO maminky po porodu krom sezení už druhý den dělali všechno, já jsem ještě za týden byla vyřízená a každé zakašlání bylo peklo. Asi jsem si myslela, že to bude bezbolestné. Nikdy jsem neabsolvovala žádnou operaci a tak mi to přišlo jako super řešení. Teď jsem opravdu na vážkách a hrozně se bojím obou variant, ale prostě to dítě nějak ven musí a stejně bude záležet jen na doktorech. Ale pokud prostě na císaři trváš, tak zkus vyhledat ještě před otěhotněním nějakého psychologa, protože jsem někde četla, že s psychických důvodů je možné rodit císařským řezem. Jinak když k tomu není žádný důvod, tak k tomu lékaři neradi přistupují. Ale pokud ti napíše zprávu, že máš až panickou fobii z porodu, tak by to asi šlo. Ale nemám s tím zkušenost, takže by to asi chtělo vyřešit ještě před otěhotněním...

 • moje porody Viola 19.01.2013 18:51:32

  Ahoj mám tři děti, první dcera spontální porod, sice mi museli sestřičky skočit na břicho, ale jinak bylo vše v pořádku. Druhou dceru mi vyvolávali kvůli vysokému tlaku,ale rodila jsem spontálně. Třetí kluk byl císařem, a tak y kvůli hrozbě preeklamsie. příjde mi,že rodit spontálně je lepší, přišla jsem o to vidět malého hned po poprodu a měli jsme problé=mi s přisáváním na prs,naštěstí se to časem naučil a dnes mu je skoro jedenáct měsíců a stale kojím.mů nazor je, že spontální porod je lepší, ale záleží na každé rodičce. tímto bych také chtěla poděkovat Chrudimské porodnici za skvělou péči.

 • císařský řez ve 31tt. Petra 29.10.2011 00:23:08

  Je to 6 týdnu,co jsem zažila porod císřským řezem.Moje malá Monička se narodila ve 31tt.Duvod byl ten,že ve 30tt.mi pan doktor zjistil,že malá nenabírá na váze a tak mně poslal na vyšetření k apolinaři.A tam si mě taky hned nechaly na pozorovaní.Tam se zjistilo,že malá je špatně vyživovaná placentou.A tak se sama přihlásila na svět už 12.9.2011.Začala jsem mít kontrakce po 10 min.a pomalu jsem se začala otevírat.Je pravda,že břicho po císaři bolí,ale neni to nic co by se nedalo vydržet.Já jsem mohla vstát už ten den po porodu a břicho mně bolelo jen minimálně a chodila jsem jako by mi nikdo nic nedělal.Jinak první porod jsem měla normálně spontálně.Ale už máme Moničku doma je krásná a zdravá holcička.Takže děkuji všem,co se o nás u apolináře hezky staraly a moc nam pomohly.Děkujji...:)

 • porod jiřina 20.04.2011 14:52:16

  ahoj,
  před měsícem sem porodila holčičku císařským řezem.porod měl být přirozenou cestou,ale nakonec došlo na císaře.nevím vůbec přesně proč, jen si pamatuji, že miminko vůbec nechtělo sestoupit a pro mě bylo strašné utrpení když mi sestra tlačila do břicha a doktor mě musel roztahovat.a já neměla vůbec sílu tlačit a myslela sem, že to nikdy neskončí.a to že mě vzali na sál bylo pro mě vysvobození.
  dva dny po zákroku jsem musela vstát,bolesti samozřejmě byly.bylo nepříjemné dojít si poprvé na záchod a to vstávání z postele taky nic moc.asi ten týden v nemocnici byl nejhorší.a po dalším týdnu bylo po bolestech úplně.ted už mám i jizvu pěkně zahojenou a už týden posiluji břicho a všechno je ok.

 • porod císařským řezem Petra 08.04.2011 10:04:26

  Před rokem jsem porodila krásnou a zdravou dceru,plánovala jsem si přirozený porod, ale bohužel se to pak všechno semlelo úplně jinak a holčička musela přijít na svět neplánovaně (sice v termínu), ale císařem, kvůli tomu, že mi selhávala placenta a malé docházel kyslík. Můžu jen děkovat lékařům, že byli tak pohotoví a zasáhli včas a dcera je zdravá. Hodně to na mě nechalo následky psychického rázu, protože ten stres co sme si prožili na porodním sále nikomu nepřeju.Ale v tomto případě díky bohu za císaře! I přesto doufám, že při dalším miminku to bude bez komplikací a přirozenou cestou, tak jak to příroda zařídila....

 • cisarsky rez veronika 02.07.2010 11:11:54

  ja sm mela 3 cisaraky v roku 2004 ,2007,2008 vse cisarskym rezem sem rada ze sme to prezily ale uz deti nemuzu a jemi 23 let .

 • císařský řez iva 20.02.2010 19:52:37

  Nevím, ale asi jsem jiná než ostatní maminky. Císařem jsem rodila před sedmi lety,dceru,plánovaně v termínu. Byla koncem pánevním,ale nebyla sestoupená. Žádné zvláštní bolesti jsem ale neměla,jen bylo nepříjemné po proleženém dni o půlnoci vstát z postele a rozchodit se. Měla jsem sice pooperační problémy,vytvořila se mi sraženina+39 horečky,dceru sem ale celou dobu měla u sebe, z vlastní vůle. Bez problémů,následků. Neměla bych problém absolvovat ho znovu.Za dva týdny jsem o operaci nevěděla.

 • císař Králová Zuza 12.02.2010 16:57:24

  Jeden porod normální bolestivý,ale druhý den opět fit.Pak po šesti letech druhý porod císařský řez ,mimi mělo příčnou polohu. Po operaci velké bolesti. A menší bolesti trvaly téměř tři měsíce. Zvednou z postele na kojení byl velký problém dost dlouho.Teď je to dva a půl roku a někdy jizvu pěkně cítím. Já raději bych volila porod přirozenou cestou s možností epidurálu pokud je to trochu možné.

 • císařský řez Anna 10.11.2009 17:20:21

  K císaři jsem se musela probojovat. I když jsem tělesně postižená a bylo to první dítě,můj gynekolog se vyjádřil že jakým způsobem to šlo tam, stejným způsobem to půjde ven. Na štěstí zlatý primář Neurologie měl jiný názor a císařský řez mi doporučil. Vzhledem k mému postižení a taky abych já i miminko bylo po porodu zdravé. Díky tomu se nám narodila zdravá, krásná holčička. Na pooperační bolesti se rychle zapomene, zrovna tak, jako na bolesti normálního porodu. Císařský řez by měl být praktikován po každé, když hrozí, že by normální porod ublížil jak rodičce, tak dítěti! Nebylo by tolik postižených,kteří pak žijí velý život s komplikacemi a zatěžuje to celou rodinu i společnost.

 • cisarsky rez martina 09.11.2009 22:04:04

  trikrat za 6 let ,vzdy kvuli konci panevnimu a malemu mnozstvi plodove vody.Operace byla vzdy snesitelna,jen se mi pri posledni tak snizil tlak ze jsem myslela ze zustanu na stole navzdy.Vzdy to bylo horsi po porodu ,nez jsem se dala dohromady. ale ti moji tri chlapi za to stoji.ahoj

 • císařský řez kleofyna 09.11.2009 14:06:48

  Já jsem taky zažila oba porody. Klasický porod jsem měla komplikovaný (nepoměr hlavičky a pánve matky a navíc extra krátký pupečník ) a vím, že lékaři tenkrát pochybili a měli mě rovnou poslat na císař, ale protože porod císařem je dražší záležitost – nechali mě, ať se s tím poperu. Následky máme dodnes! Druhý porod byl císařem  – nedonošené miminko. Teď s odstupem času můžu říct, že poporodní bolesti po císaři, které byly neskutečné, a omezovaly mě v době, kdy mě miminko potřebovalo nejvíc. Vím, že kdyby mě ještě čekal nějaký další porod, a měla možnost se rozhodnout, císařem by určitě nebyl.

 • ...rodila jsem referentka 09.11.2009 13:53:31

  poprvé v 39 letech a bylo mi jasné, že víc dětí mí nebudu…z tohoto důvodu jsem si o císařsky řez zažádala a bylo mi vyhověno…naštěstí jsem neměla absolutně žádné pooperační problémy ani bolesti…takže já jsem každopádně pro to, aby si žena mohla vybrat…

 • císařský řez lucka 09.11.2009 12:46:42

  Já zažila oba porody, po císařském řezu mě to dost dlouho bolelo, a nemohla jsem moc chodit, pro mě byl určitě lepší normální porod, i když je to hodně bolestivý, ale je to uplně o něčem jiným. Určitě bych šla znovu do normálního porodu.


Císařský řez patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Císařský řez

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku