Císařský řez

Porod císařským řezem

Olga Jastrabová
09.11.2009

Císařský řez, latinsky section caesarea, je porodnická operace, během které je novorozenec vyjmut z dutiny děložní pomocí chirurgického zákroku. Císařský řez se prováděl už v dávném starověku. Tento název se pojí se starým Římem, kdy se takto narozeným dětem říkalo caesones nebo caesares od slova caedo - řezat, rozřezávat.

Historie císařského řezu

V mnoha literaturách se píše, že císařský řez se používá podle Julius Caesar, který byl touto metodou porozen. Dle porodnické literatury tomu tak nebylo. V roce 1500 byl proveden první zákrok na živé ženě v Evropě. Historie moderního císařského řezu se datuje od roku 1876.

Operace se provádí:

  1. plánovaně (když je důvod předem znám) nebo akutně (při náhle vzniklých komplikacích - ohrožení matky nebo dítěte)
  2. v celkové anestezii nebo ve svodné anestezii (spinální nebo epidurální)

Důvody císařského řezu

  • poloha plodu koncem pánevním
  • nepoměr hlavičky a pánve matky
  • překážky v porodních cestách
  • nedostatečné okysličení plodu
  • příčná poloha plodu
  • vcestná placenta
  • onemocnění matky - astma bronchiale, srdeční vady, preeklampsie
  • výhřez pupečníku
  • vícečetné těhotenství
  • předčasné vylučování placenty
  • infekce porodních cest
  • ohrožení života matky nebo dítěte

Druhy císařského řezu

  1. sectio caesarea supracervicalis transperitonealis je dnes nejpoužívanější, kdy se operatér dostává přes pobřišnici do hrdla dělohy - řez je vodorovný
  2. sectio caesarea supracervicalis extraperitonealis se používá při infekci dutiny děložní
  3. sectio caesarea cervicocorporalis používá se při nedonošeném plodu
  4. sectio caesarea corporalis classica kdy se děloha protíná podélně ve střední čáře - dnes se však nepoužívá, docházelo k častým poraněním dělohy

Výhody a nevýhody císařského řezu

Velkou výhodou císařského řezu je, že žena nemá změny na pochvě jako při normálním porodu, kdy se porodní cesty roztahují a většinou nastane "potrhání" a následuje šití.

Po císařském řezu zůstává pochva pružná. Po šestinedělí, při pohlavním styku může však žena pociťovat nepříjemné pocity z důvodu hojení dělohy.

Nevýhodou je samozřejmě operační zákrok, pooperační bolesti, první dny omezená aktivita při péči o dítě, možné hnisání pooperační jizvy a vznik komplikací. Ženy si dělají starosti kvůli jizvě, ale ta po čase zbledne a v plavkách si ji ani nikdo nevšimne, pokud vše proběhlo bez komplikací.

82731864.jpg

 

Propuštění z porodnice po císařském řezu

Pokud je maminka i miminko po zdravotní stránce v pořádku opouštějí gynekologicko-porodnické oddělení většinou 5. den po porodu. V šestinedělí se musí žena šetřit, starat se o pooperační jizvu. Váš gynekolog vám samozřejmě vysvětlí veškerou péči a následnou rekonvalescenci.

Zažila jste císařský řez? Jaké jste měla pocity před a po zákroku?

Autor: Olga Jastrabová

Péče o dětskou pokožku a baby masáž
Jak zvládnout začátek školního roku

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.