Císařský řez

Porod císařským řezem

Lucie Regenermelová
04.08.2010

Císařský řez (sectio caesarea, s.c.) je v České republice nejčastějším operativním porodem. Jeho četnost se pohybuje podle typu porodnice mezi 15-20 % a dochází k jeho pomalému, ale stálému vzestupu.

Císařský řez dělíme na plánovaný (primární), kdy je důvod k výkonu znám již v předstihu, a akutní (sekundární), ke kterému se přistupuje při náhlém ohrožení matky nebo plodu.

Plánovaný císařský řez a jeho důvody

  • nedostatečné zásobení plodu kyslíkem
  • opakovaný (po dvou předchozích) císařský řez
  • poloha plodu koncem pánevním (nebo plod v poloze koncem pánevním naléhající jinak než zadečkem nebo tzv. kompletně - jakoby v tureckém sedu)
  • příčná poloha plodu
  • nepoměr mezi velikostí plodu (hlavičky) a pánví rodičky
  • vcestná placenta
  • předčasné odloučení placenty
  • celková onemocnění matky se závažným průběhem nebo rychlou progresí (preeklampsie, asthma bronchiale, cukrovka, srdeční vady matky, oční onemocnění s postižením sítnice)

Akutní císařský řez

Akutní císařský řez se provádí, když nastane nenadálá situace, která ohrožuje miminko nebo rodící ženu. Nejčastěji se jedná o změny na kardiotokografu (CTG), což svědčí o nedostatku kyslíku pro miminko, nebo se provádí v případě náhlého silného krvácení, kdy se předčasně odlučuje placenta.

Za akutní řez také považujeme, když se porod zastaví a přes veškeré léky se žena dále neotevírá nebo miminko nechce vstoupit hlavičkou do pánve.

Narkóza při porodu císařským řezem

Běžně se provádí lokální narkóza, tzv. spinální anestesie, anestesie aplikovaná do páteřního kanálu (je to velmi podobné bezbolestnému porodu v epidurální analgesii). Výhody lokální narkózy:

  • maminka je při vědomí a vidí svoje miminko
  • často lze miminko přiložit k prsu ještě během operace
  • umrtvující látka koluje v páteřním kanálu a nedostane k miminku. to tedy není léky ovlivněno, což je důležité hlavně u nedonošených miminek
  • lékař má více času, proto se vyskytuje méně operačních komplikací

Celková narkóza se provádí spíše výjimečně, zejména při superakutním císařském řezu, kdy jde o čas a není možné čekat, než se aplikuje látka do páteřního kanálu. Po uspání maminky by se mělo miminko narodit nejdéle do pěti minut.

Stav po císařském řezu

Minimálně dvanáct hodin po zákroku se musí ležet a poté pomalu vstávat. První dva až tři dny je každý pohyb bolestivý. Z porodnice je rodička po císařském řezu propuštěna většinou pátý až sedmý den.

Ženy by neměly zvedat těžké věci, aby se jim neudělala v jizvě kýla. Rekonvalescence po náročné operace trvá asi pět týdnů, takže by se měly celkově šetřit, což není při péči o miminko zrovna jednoduché. I z těchto důvodů by žena měla dát na rady doktorů a netrvat na porodu císařským řezem, pokud to nevyžaduje zdravotní stav či poloha dítěte.

Aby se jizva dobře hojila, je dobré ji jemnými krouživými pohyby masírovat, nejprve 2-3 týdny jen tak, pak lze použít neparfémovaný krém či sádlo.

 

Další porod po císařském řezu

Další porod by neměl proběhnout dříve než za dva roky. Jizva na děloze musí být pevná a zahojená, aby nehrozilo její prasknutí.

Jestliže žena rodila císařským řezem jednou (např. akutní císařský řez nebo pro polohu plodu zadečkem) a v dalším těhotenství není indikace k jeho opakovanému provedení, může příště rodit normálně. V termínu porodu ale musí být provedeno ultrazvukové měření plodu a váhový odhad plodu by neměl být větší než 3800 g. Další podmínkou pro přirozený porod po císařském řezu je, že hojení po minulém císařském řezu proběhlo bez problémů (bez teplot, jizva nebyla červená nebo zanícená, nepodávala se antibiotika).

Rodila-li ale žena již dvakrát císařským řezem (nemusí to být následně za sebou), pak již vždy musí rodit tímto způsobem. Při třetím prováděném řezu se ženě současně s operací doporučí sterilizace, tedy nevratné podvázání vejcovodů, protože každé další těhotenství je již velmi rizikové (samovolné prasknutí dělohy v místě jizvy).

 

Máte zkušenost s oběma typy porodu? Jaký porod je podle vás lepší?

 

 

Autor: Lucie Regenermelová

Ajurvéda, pomůže vám ke zdraví
6 tipů jak se motivovat ke sportu

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Zavádění příkrmů - 2. díl
Příkrmy

Zavádění příkrmů - 2. díl

Během šestého měsíce by si dítě mělo zvyknout sníst celou porci zeleniny, která mu nahradí celý oběd. Pokud ne, netrapte se tím a dítě dokojte nebo dokrmte umělým mlékem. Jako dalš ...